Σχολικός Κανονισμός

• Η ώρα προσέλευσης των μαθητών/τριών είναι 8:00-8:15 και η ώρα αποχώρησης 13:15.
  • Οι μαθητές οφείλουν να είναι συνεπείς στα καθήκοντά τους, να έρχονται κατάλληλα προετοιμασμένοι στα μαθήματά τους και με όλα τα απαραίτητα σχολικά είδη και βιβλία.
  • Οι γονείς φροντίζουν για τη συνεπή προσέλευση και αποχώρηση των παιδιών τους. Επίσης, οφείλουν να ελέγχουν καθημερινά τον φάκελο εργασιών για τυχόν ενημερώσεις. Τέλος είναι πολύ σημαντικό να επισκέπτονται τακτικά το σχολείο ή να επικοινωνούν τηλεφωνικά στην ορισμένη ώρα επικοινωνίας-συνεργασίας με τον/την εκπαιδευτικό του τμήματος που φοιτά το παιδί τους.

Προσοχή στα ακόλουθα:

• Στο σχολείο απαγορεύονται τα κινητά τηλέφωνα.
  • Απαγορεύεται η χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής από τους δασκάλους. Σε περίπτωση που πρέπει να χορηγηθεί κάποιο φάρμακο, επισκέπτεται το σχολείο ο/η γονέας.
  • Οι γονείς φροντίζουν:
  1. να είναι συνεπείς στον εμβολιασμό των παιδιών τους
  2. την υγιεινή των παιδιών τους και κάνουν τακτικό έλεγχο για ψείρες.
  3. να ενημερώνουν το σχολείο σε περίπτωση ασθένειας. Επιτρέπουν στο παιδί να επιστρέψει στο σχολείο, αφού είναι υγιές.
  4. να δίνουν υγιεινό σνακ στα παιδιά για το διάλειμμα.

Σχολικές αργίες

28η Οκτωβρίου (Εθνική εορτή)

21 Νοεμβρίου (Εισόδια Θεοτόκου - Τοπική αργία)

24 Δεκεμβρίου μέχρι και 7 Ιανουαρίου (Γιορτές Χριστουγέννων)

Καθαρά Δευτέρα

25η Μαρτίου (Εθνική επέτειος)

Από Μεγάλη Δευτέρα μέχρι και Παρασκευή της Διακαινησίμου (Διακοπές Πάσχα)

1η Μαΐου

Εορτή του Αγίου Πνεύματος

Σχολικοί εορτασμοί

27 Οκτωβρίου: Εκδηλώσεις για την επέτειο της Εθνικής εορτής της 28ης Οκτωβρίου

17 Νοεμβρίου: Εκδηλώσεις για την επέτειο του Πολυτεχνείου

30 Ιανουαρίου: Εκκλησιασμός/ αφιέρωμα στη γιορτή των Τριών Ιεραρχών

24 Μαρτίου: Εκδηλώσεις για την επέτειο της Εθνικής εορτής της 25ης Μαρτίου

Πρόοδος μαθητών/τριών

Η σχολική περίοδος χωρίζεται σε 3 τρίμηνα (Α΄, Β΄ και Γ΄ τρίμηνο)

Στις τάξεις Α΄ και Β΄ προβλέπεται προφορική περιγραφική αξιολόγηση με τη λήξη του κάθε τριμήνου.

Στις τάξεις Γ΄ και Δ΄ προβλέπεται περιγραφική αξιολόγηση σε συνδυασμό με την κλίμακα βαθμολογίας Α (Άριστα), Β (Πολύ καλά), Γ (Καλά) με τη λήξη κάθε τριμήνου.

Στις τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄ προβλέπεται περιγραφική αξιολόγηση σε συνδυασμό με λεκτική και αριθμητική κλίμακα βαθμολογίας: Άριστα (9-10), Πολύ καλά (7-8), Καλά (5-6).

Με τη λήξη κάθε τριμήνου γίνεται έκδοση βαθμολογίας και ενημέρωση για την πρόοδο των μαθητών/τριών από τους εκπαιδευτικούς.

Επισημαίνεται ότι οι γονείς μπορούν να ενημερώνονται για την πρόοδο των παιδιών σε εβδομαδιαία βάση σύμφωνα με την ώρα ενημέρωσης-συνεργασίας που έχει οριστεί από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό του κάθε τμήματος.