Η δανειστική βιβλιοθήκη του διδακτηρίου του Πύργου λειτουργεί από το σχολικό έτος 2023-2024 και διαθέτει πληθώρα τίτλων βιβλίων για τις ηλικίες από 8 έως 12 ετών.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός της Σχολικής Βιβλιοθήκης: Καραμολέγκου Νικολέττα

Διαδικασία Δανεισμού Βιβλίων:

Κάθε Δευτέρα στο 2ο διάλειμμα οι μαθητές/τριες της Ε' και ΣΤ΄τάξης και κάθε Τετάρτη στο 2ο διάλειμμα οι μαθητές της Γ' και Δ' τάξης μπορούν να επισκέπτονται τη σχολική βιβλιοθήκη, να δανείζονται και να επιστρέφουν βιβλία.

Κανονισμός Λειτουργίας της Σχολικής Βιβλιοθήκης:

• Το κάθε βιβλίο δανείζεται για 2 εβδομάδες. Σε περίπτωση παράτασης δανεισμού, ο/η μαθητής/τρια ενημερώνει τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς.
  • Τα βιβλία επιστρέφονται στην ίδια κατάσταση στην οποία δανείστηκαν. Απαγορεύονται οι σημειώσεις, η υπογράμμιση, το δίπλωμα σελίδων του βιβλίου.
  • Σε περίπτωση απώλειας ή καταστροφής, ο/η μαθητής/τρια είναι υπεύθυνος να αντικαταστήσει το βιβλίο.
  • Οι μαθητές/τριες μπορούν να ζητάνε πληροφορίες ή προτάσεις για το δανεισμό βιβλίου από τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς ή από τους εκπαιδευτικούς των τάξεων.